دیدار برخی از اعضای شوراهای شهر با مهندس میرحسین موسوی

وی افزود: در زمان جنگ، درک من این بود که حتی در آن شرایط، شورا می‌تواند برای کشور مشکل‌گشا باشد زیرا شورا ادامه راه‌حلی بود که ملت پس از انقلاب آن را دنبال می‌کرد و شوراها از مجموع چنین روحیه‌ای زاده شدند. 
نخست وزیر دوران دفاع مقدس یادآور شد: در همان شرایط جنگ دو مرتبه لایحه‌ای برای اختیارات شوراها تدوین و به مجلس ارائه شد؛ پس از آن اصلاحات زیادی در آن لوایح صورت گرفت و زمانی که درصدد برگزاری انتخابات برآمدیم، عده‌ای خطاب به حضرت امام (ره) نامه‌ای نوشتند که برگزاری انتخابات در این شرایط ایجاد مشکل خواهد کرد و قرار شد پس از جنگ این موضوع پی گرفته شود تا اینکه افتخار تشکیل شوراها و برگزاری انتخابات آن به برادر عزیزمان آقای خاتمی رسید در حالی که هنوز هم در مورد شوراها تردید وجود داشت.
موسوی اظهار کرد:‌ همان زمان من به عنوان مشاور آقای خاتمی برداشتم این بود که حداقل فایده‌ی تشکیل شوراها ایجاد ذخیره انسانی برای مدیریت کشور در سطوح مختلف خواهد بود؛ اکنون این هم از برکات شوراهاست که نیروی عظیمی از توده‌های مردم بیرون کشیده و هر قدر هم اختیارات شوراها کم باشد، نقش این نیروی آگاه در حفظ نظام و نظارت عمومی بسیار بالاست. 
وی اضافه کرد: به نظر می‌رسد با توجه به وسعتی که شوراها دارند و وظایفی که می‌توانند بپذیرند، نه تنها مسایل اجرایی بلکه مسایل سیاسی را هم که بخواهیم حل کنیم، مجبوریم به این راه‌حل رجوع کنیم؛ ما مساله قومیت‌ها را در کشور داریم و گلایه‌هایی از به کار نگرفتن نیروهای قومی وجود دارد که به نظر می‌رسد یکی از سالم‌ترین و بهترین روش‌ها برای حضور نیروهای محلی در مدیریت و بالا آمدن تدریجی آن‌ها شوراها هستند. این راه‌حل هم برای مسایل اجرایی و هم در مسایل امنیتی بسیار موثر است. 

موسوی با بیان اینکه شوراها می‌توانند نقش نظارتی در پروژه‌های محلی و استانی داشته باشند، تصریح کرد: این ظرفیت در اصول قانون اساسی وجود دارد؛ شوراها حتی می‌توانند لوایح و طرح‌هایی هم به مجلس ارائه دهند و این نشان دهنده وجود دروازه بزرگی است که بر روی تصمیمات ما گشوده شده است. 
وی تدوین قانون جدید برای شوراها را جزو اولین کارهایی که انجام خواهد داد عنوان کرد و افزود: این امر متناسب با مجموعه اصول قانون اساسی صورت خواهد گرفت و در این حالت مشکلات بسیاری حل خواهد شد.  وی در ادامه بیان کرد: می‌شود بین وزارتخانه‌های ستادی کشور در مرکز و فعالیت‌های شوراها در استان‌ها ارتباطی را در همه زمینه‌ها اعم از ارائه خدمات، نظارت و گاهی رفتن به سمت اجرا البته در محدوده قانون تعریف کرد. این در گشوده‌ای است و دولت به هر شکلی که ادامه پیدا کند این مساله باید به خواست ملی تبدیل شود.
موسوی خطاب به اعضای شورای شهر اظهار کرد: پیشگامان این بحث هم شما هستید زیرا شوراها از معدود راه‌هایی هستند که جلوی عدم ثبات در مدیریت و سیاستگذاری را می‌گیرند.
وی در پایان تصریح کرد: امیدواریم با به کار گرفتن ظرفیت‌های فراموش شده قانون اساسی، ثباتی در این زمینه به وجود بیاید و اتفاقاتی که این ثبات را به هم می‌زند و بی‌اطمینانی ایجاد می‌کند، از کشور رخت بربندد. 
وی گفت:
در ابتدای این نشست احمد مسجد جامعی از اعضای شورای شهر تهران با اشاره به پیام تاریخی امام خمینی (ره) درباره شوراها گفت:
شوراها در قانون اساسی یکی از ارکان مدیریت کشور به شمار می‌آیند و در قانون اساسی از شوراهای شهر نیز یاد شده است

” می‌شود بین وزارتخانه‌های ستادی کشور در مرکز و فعالیت‌های شوراها در استان‌ها ارتباطی را در همه زمینه‌ها اعم از ارائه خدمات، نظارت و گاهی رفتن به سمت اجرا البته در محدوده قانون تعریف کرد. این در گشوده‌ای است و دولت به هر شکلی که ادامه پیدا کند این مساله باید به خواست ملی تبدیل شود. “

وی افزود: هر چه از آن سال‌ها فاصله گرفتیم از حوزه اختیارات و نظم شورایی هم کاسته شده است؛ به این ترتیب که اکنون ارتباط شوراها گسسته شده است.
موسوی بیان کرد: خواهش ما این است که زمینه شکل‌گیری قاعده‌مند و به سامان شوراها را برای استفاده از ظرفیت‌های مردمی فراهم کنید.

قبل از سخنرانی مهندس موسوی آقای مسجد جامعی از شورای شهر تهران، دکتر رسول درسخوان از شورای شهر تبریز و نمایندگانی از برخی استان ها به ارائه نظرات خود پرداختند.

/ 1 نظر / 21 بازدید
یه سبز اندیش

او می تواند ما را به ساحل سبز عدالت رهنمون کند