نقش GIS در کنترل و توسعه امنیت شهری

نقش GIS در کنترل و توسعه امنیت شهری

(مطالعه موردی شهر قزوین)

نویسنده‌گان:

[ مجتبی رفیعیان ] عضو هیات علمی گروه شهرسازی دانشگاه تربیت مدرس
[ محمدرضا سرداری]  کارشناس ارشد شهرسازی دانشگاه تربیت مدرس
[ رها پولادی ]  دانشجوی کارشناس ارشد شهرسازی دانشگاه تربیت مدرس

خلاصه مقاله:

اهمیت کاربرد فناوری اطلاعات در مدیریت شهری با توجه به وجود مسائل مختلف در سیستم های شهری امری ضروری و اجتناب ناپذیر می باشد. در بین مسائل مختلف، امنیت جایگاه ویژه ای در آرامش و زندگی خوب شهری خواهد داشت. امنیت از نیازهای اساسی انسان است که نحوه ی پاسخگویی به آن تاثیر مستقیم در ارضای نیازهای دیگر او دارد. انسان همیشه در طول تاریخ سعی در پاسخگویی به این نیاز داشته است، ساختن ابزار آلات دفاعی، ایجاد تاسیسات تدافعی و نظامی در سکونتگاه ها و شهرها، تشکیل نیروی نظامی و ... برخی از اقدامات او برای حفظ امنیت فردی و اجتماعی اش بوده است.
امروزه با گسترده و پیچیده شدن جوامع موضوع امنیت ابعاد گسترده و پیچیده ای به خود گرفته است . شناخت و کنترل امنیت در شهرها نگاه دقیق و همه جانبه ای را می طلبد تا بتواند ابعاد گوناگون امنیت را درک و به کشف ارتباط های پنهان میان آن ابعاد در سطوح بپردازد. در این میان سیستم های اطلاعات جغرافیایی GIS می تواند به عنوان پشتیبانی قدرتمند از مراحل شناخت تا تجزیه تحلیل و تصمیم گیری در زمینه ی امنیت به کار گرفته شوند. با توجه به عنوان و نگرش خاص به امنیت شهری، در این مقاله سعی شده است تا قابلیت های فناوری اطلاعات و سیستم اطلاعات جغرافیایی GIS جهت ساماندهی به مدیریت برنامه ریزی شهری بویژه با دیدگاه های ایجاد امنیت در ابعاد مختلف بررسی شود و در نهایت به صورت نمونه در شهر قزوین مورد ارزیابی و مطالعه قرار گیرد.

/ 3 نظر / 68 بازدید
idenshz

سلام خوبي ؟ وبلاگ بسيار خوبي داري اگه موافق باشي با هم تبادل لينک کنيم ؟ اگه موافقي منو با عنوان بهترين برنامه هاي تبليغاتي لينک کن سپس منو تو نظرات با خبر کن تا منم سريع لينکت کنم !

khargosh

کليپي زيبا از قهرمانان ايران حتما ببينيد http://www.tackfilm.se/en/?id=1259872231437RA65

علی

به نظر می رسد مطالب وبلاگت خ.ب باشد اما چون در تخصص من نبود نتونستم نظری خوب بدهم . اگر شما مرحمتی کنید به وبلاگ ما سر زده و نظرات خود را درباره وبلاگ من بیان کنید